I dag är det julafton
Roger murade klart bakugnen. Och vår Rangemaster Classic 110 Dual Fuel Deluxe från England kom fram. Jag är så till mig att jag inte har några ord faktiskt.
En stenugn, några surdegar och annat gott i ett gammalt hus i Slöinge
Roger murade klart bakugnen. Och vår Rangemaster Classic 110 Dual Fuel Deluxe från England kom fram. Jag är så till mig att jag inte har några ord faktiskt.
Fantastiskt! Avunsjukan raaaasar i min lilla kropp! Eller…hade gjort det om jag inte trott att jag skulle få komma och prova alltihop vad det lider. Grattis!
Då kanman säga: Vad blir det för mat?
Ni får så gärna komma och koka ihop något på de fem gasbrännarna. För jag har bara deg i huvudet. Ser det ena fantastiska brödet efter det andra gräddas innanför de där ugnsfönstren.
Märker hur jag börjar anta en oäck, blekgrön nyans. Herregud viken spis!
Medan du planerar framtidens bröd klurar jag p tårtor och storslagna middagar! Tar ni betalt per timme eller dygn?
Japp, hjärnhinneinflammation var det! Satte sig uppenbarligen på stavningscentrat.
Jag är stum. Ja, på riktigt. Och lätt ljusgrön, precis som Mette. Herregud, vilken spis…
Fantastiskt! Vilken man, vilken karl!
Instämmer med huskorset – dödligt avundsjuk!!
Va, har du haft det också, din stackare?!! Håll dig nu frisk till vår brakmiddag och invigning av “monstret” på söndag. Jag ska göra mitt allra bästa för att koppla på gasolen till dess. Verkar lite läskigt, men Tools i Falkenberg trodde att jag skulle klara det. “Och om det läcker gasol så luktar det illa, använd inga tändstickor bara, hö hö.”
Sofia, nu fattas det bara en smed… (internt skämt, reds anm.)
Näck.