Förra helgen var vi hemma hos kakdrottningen Mette med familj i Getinge. Där har vi en människa som verkligen hur man bullar upp. Det firas till höger och vänster av alla möjliga anledningar, och Mette sparar aldrig på krutet (eller sockret heller för den delen). Det är tårtor och chokladbollar och brownies och muffins och maränger i ett hejdundrande tempo. Denna lördag bjöd Mette bland annat på sin favoritkaka – Skåneringar som hon köpt hos Flickorna Lundgren på Skäret. Vi mumsade på kakorna och bläddrade hungrigt i Flickorna Lundgrens jättefina bok om caféet och bakverken. Just receptet på Skåneringar finns inte med – för det har arvingarna till caféet dyrt och heligt lovat tant Rut att aldrig någonsin avslöja.
Givetvis måste jag göra ett försök att kopiera kakorna. Även om de kanske inte smakar exakt som hos Flickorna Lundgren så är de i alla fall helt fantastiskt goda!
Sara bakar skåneringar
ca 20 st
200 g kallt smör i små tärningar. Använd för guds skull aldrig margarin till mördeg, jag FÖRSTÅR inte varför det står »smör eller margarin« i alla recept.
65 g socker
1 krm salt (jag hoppade över detta eftersom jag bakade med extrasaltat smör)
300 g vetemjöl
1 äggula
5 g hela kardemummakärnor
1 bittermandel
Till pensling och dekoration
1 ägg
hasselnötter
pärlsocker
Stöt kardemummakärnorna i en mortel. Riv bittermandeln och akta fingrarna.
Blanda smör salt och socker till en smulig massa. Tillsätt bittermandel, kardemumma och äggula. Blanda snabbt i hop till en deg, knåda inte. En mördeg ska bearbetas så lite som möjligt.
Forma degen till en rulle, ca 8 cm i diameter. Linda in i plastfolie och låt vila minst en timme i kylskåp, eller en stund i frysen om du har bråttom.
Hacka nötterna.
Skär degen i 4-5 mm tjocka skivor. Kavla ut skivorna på mjölat bakbord så att de blir ca 1-2 mm tunna.
Lägg över kakorna på en plåt med bakplåtspapper och skär ett litet hål i mitten på varje kaka. Här blev det slagsmål mellan barnen om vem som skulle få äta mittbitarna, jag råkade vara lite orättvis i början och sedan ballade allting ur.
Pensla med ägg och strö över hackade nötter och pärlsocker.
Grädda i 175°C i ca 8 minuter. Lossa försiktigt med en stekspade och låt svalna på galler.
Nu rinner det både snålvatten och såpvatten! (Jag såpar marrakechkakel till lilltoan).
Måste genast prova. Flickorna Lundgren var min barndoms finfika. Dit åkte vi bara när vi hade gäster.
…fast – var är mjölet? ;)
Hurraaaaaa!
Ska kavla upp ärmarna, dänga ner mjölbingen och baka skåneringar bums meddetsamma! De behöver ju inte vara exakt- bara de är lika goda.;D
Tack söta Sara!
Dessutom mycket bra med slagsmålsvarning- note taken!
Åh vilken fin blogg du har. Jag har lagt till dig bland mina länkar, hoppas att det är okej, annars får du säga till.
Hälsningar
Nina
Hej
Jag hittade idag ett tidningsurklipp från en gammal Året Runt slutet på 70-talet eller början på 80-talet. I denna fanns en massa recept på kakor från Flickorna Lundgren och bl.a ett på Skånekransar, de ser inte ut som dina men du får receptet här.
Torra porösa kakor, som jäser upp lätt under gräddningen eftersom det är en aning jäst i kakdegen. Det är däremot inget socker i själva degen, bara lite pärlsocker som strös på före gräddningen.
250 g smör
400 g vetemjöl
1 tsk jäst
1½ dl vispgrädde
Arbeta in smöret i mjölet så att det blir en grynig massa
Lös upp jästen i grädden och arbeta ihop allt till en deg.
Rulla ut degen till smala längder, skär i bitar och forma till kransar.
doppa kransarna i pärlsocker och lägg på smord plåt.
Grädd i 200-225 grader i 10-15 min. 50-60 st
Hälsn Siv
Tusen tack, Siv! Det ska jag prova snarast :)
Har flickornas kokbok, blev grymt besviken när jag insåg att skåneringen inte fanns med, blev desto gladare när jag såg att du knåpat ihop ett recept. Trevlig blogg du har/ Anna