Idag har vi hållit tummarna för vår bagare Sandra, som är i Göteborg för att göra intagningsprov till gesällutbildningen för bagare & konditorer. En av uppgifterna under provet är att visa på kreativa uppslagningar, så den här veckan har Solhagas halländska lantbröd sett ut på en mängd olika sätt. Här tänkte jag visa ett par av dem.
Rundriv tre degbitar som väger 250 g styck. Låt dem slappna av under bakduk i en kvart, rulla sedan ut till jämna och fina längder. Spraya varje längd med vatten och doppa i tre sorters frön. Vi tog sesam, pumpa och vallmo.
Rulla sedan flätan uppåt i riktning från dig själv…
… så har du en knut! Den här skulle jag inte jäsa upp och ner som jag nästan alltid gör med alla andra bröd, utan lägga direkt på en bricka med bakplåtspapper. Sedan är det bara att skjutsa in hela pappret med knuten på, in på baksten eller plåt när brödet är färdigjäst. Givetvis kan knuten även göras utan frön, det blir också fint.
Färdigbakad knut, ingångstemperatur 280°C, direkt ner till 235°C i 25–30 minuter.
En annan variant är kringlan. Börja med att forma en spänd limpa, som du låter slappa i en kvart under bakduk. Rulla med hårt tryck ut två stycken längder i ändarna på limpan.
Korsa längderna, och sno dem sedan ett varv till så här.
Lyft upp ändarna, över brödet…
… och fäst dem sedan under brödet. Jäs brödet med denna sida uppåt, på samma sätt som knuten.
Vi gjorde även en variant där längderna sprayades och doppades i vallmo och sesam.